Paminėtas vyskupo Motiejaus Valančiaus 215-tasis gimtadienis

IMGP44302016 metai labai svarbūs Žemaičių Kalvarijai, nes miestelis paskelbtas Mažąja Lietuvos kultūros  sostine. Tad vasario 19 d. čia vyko vienas iš šių metų renginių – konferencija, skirta vyskupo Motiejaus Valančiaus 215-osiosms gimimo metinėms paminėti. Jos organizatoriai – miestelio kultūros centras, Motiejaus Valančiaus gimnazija, vietos bendruomenė „Gardai“ ir parapija. Renginį parėmė Kultūros ministerija, Plungės rajono savivaldybė ir mecenatas Ramūnas Karbauskis.
Į konferenciją atvyko nemažai garbių svečių, susirinko miestelio ir aplinkiniai gyventojai, gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Nenuostabu, kad renginio metu dažniausiai skambėjo žemaitiška šneka: juk buvo kalbama apie didį žemaičių vyskupą. Net Seimo narys Jurgis Razma į susirinkusius kreipėsi žemaitiškai, pasveikino su gražia miestelio švente.
Telšių vyskupijos vyskupas augziliaras Linas Vodopjanovas pažymėjo M. Valančiaus ne tik kaip lietuvių kalbos puoselėtojo, bet ir blaivybės propaguotojo reikšmę Lietuvai, paragino jaunimą linksmintis ir švęsti be alkoholio.


Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ragino jaunimą neteršti savo kalbos svetimybėmis, o savivaldybės tarybos narys Jonas Varkalys išreiškė viltį, kad jaunimas turėtų augti blaivioje aplinkoje.
Nasrėnų Motiejaus Valančiaus muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Violeta Čėsnienė priminė, kaip būsimas vyskupas M. Valančius prieš 200 metų atvyko į Žemaičių Kalvariją mokytis, kaip formavosi jo asmenybė ir kokią įtaką jis darė aplinkiniams.
Kanauninkas relig. m. mgr. teol. lic. Andriejus Sabaliauskas kalbėjo apie M. Valančių kaip kunigą ir vyskupą, pabrėžė jo svarbiausias savybes, iš kurių kilo visi tolimesni jo darbai, – gilų tikėjimą ir norą būti naudingu.
Įpusėjus konferencijai į scena pakviesti keturių mokyklų, turinčių Motiejaus Valančiaus vardus, direktoriai: Varnių ir Žemaičių Kalvarijos gimnazijų, Kūlupėnų pagrindinės ir Plungės pradinės. Jie pasirašė bendradarbiavimo sutartis bei išreiškė viltį, jog ateityje šis bendradarbiaujančių mokyklų ratas prasiplės. Nes „valančiukų“ dar yra Kaune, netgi Kanadoje, Toronto mieste.
Po smagaus mokytojo Broniaus Kleinausko pasakojimo apie M. Valančiaus mokymosi Žemaičių Kalvarijoje metus bei režisieriaus, teatrologo, humanitarinių mokslų daktaro Petro Bielskio įžvalgų apie M. Valančiaus kūrybos teatrališkumą, konferencijos dalyviams buvo parodytas Klaipėdos universiteto teatro spektaklis „Raganos“, kuriame vyskupo Motiejaus Valančiaus vaidmenį atliko pats P. Bielskis.